2021 U.S. Majors Tour Conference Points Champions Named

As the 2021 racing season comes to a close for most of the country (and begins to heat up for 2022 in the Southeast), this year’s U.S. Majors Tour Conference Champions in all six Conferences have been announced!

Conference points are awarded to the top 20 finishers in each class. Winners earn 25 points, and 21 points go to second. Points are then doled out to others starting with 18 and descending to a single point for the 20th finisher. Only the best eight finishes within a conference count towards a driver’s points total.

One of the questions many organizations have had in 2021 is what behaviors may have changed as we wade through this world-wide pandemic. The drivers of the U.S. Majors Tour answered one question in a big way, with 5,839 total entries in 2021 – up 30.3 percent from 2020! Of course 2020 was a bit of an oddball, with cancelled events and uncertainty, but that count was up 8.61 percent from 2019, the last “normal” season of racing, and a whopping 11.28 percent from 2018 – entries are most certainly on the rise.

Congratulations to all 2021 U.S. Majors Tour point champions and every SCCA member who played a role in putting on these events from across the country, from driver to crew to workers and families in each of our wonderful SCCA Regions!

The full U.S. Majors Tour point standings can be found here. Click below for each Conference’s champions.

 

American Sedan: Timothy White, Omaha, NE
B-Spec: Chris Taylor, Del Valle, TX
E Production: Mark Weber, Saint Louis, MO
Formula 500: Timothy Friest, Leavenworth, KS
Formula Atlantic: Jeff Keacher, Denver, CO
Formula Continental: Bill Johnson, Leawood, KS
Formula Enterprises 2: Darryl Wills, League City, TX
Formula F: Hunter Tatman, Windsor, CO
F Production: Samuel Henry, Republic, MO
Formula Vee: Mark Felsen, Denver, CO
Formula X: Ryan McLaughlin, Evergreen, CO
GT-1: Robert Prilika, Larkspur, CO
GT-2: Boyd Lear, Garden City, KS
GT-3: Brian Haupt, Spring Hill, KS
GT-Lite: Jaime Blust, Johnstown, OH
H Production: Ralf Lindow, Bellevue, NE
Prototype 1: Kirk Kindsfater, Eaton, CO
Prototype 2: Charles Mcconica, Longmont, CO
Spec Miata: Steven Powers, Phoenix, AZ
Spec Racer Ford Gen3: Rob Pielsticker, Colorado Springs, CO
Super Touring Light: Alfred Maybury IV, Lakewood, CO
Super Touring Under: Alan Orban, Hazelwood, MO
Touring 1: Michael Pettiford, Louisville, CO
Touring 2: Larry Brady, Olathe, KS
Touring 3: Michael Pettiford, Louisville, CO
Touring 4: Garrett Mays, Parker, CO

American Sedan: Andrew McDermid, Howell, MI
B-Spec: Tony Roma, Beverly Hills, MI
E Production: Lance Loughman, Bath, MI
Formula 500: Aaron Ellis, Farmington, MN
Formula Atlantic: Carlos Franca, Ortonville, MI
Formula Continental: Devin Lesueur, Saint Charles, IL
Formula Enterprises 2: Jason Pribyl, Glenview, IL
Formula F: Jack Sullivan, Hamilton, OH
F Production: David Bednarz, Ann Arbor, MI
Formula Vee: Andrew Whitston, Neenah, WI
Formula X: Jason W Vinkemulder, Spring Lake, MI
GT-1: Dave Ruehlow, Hartland, WI
GT-2: Tom Stanford, Orland Park, IL
GT-3: Robert Warkocki, Frankfort, IL
GT-Lite: Rusty Bell, Galena, OH
H Production: Steve Sargis, Frankfort, IL
Prototype 1: Jason Miller, Plymouth, WI
Prototype 2: Richard Colburn, Northbrook, IL
Spec Miata: Brandon Collins, River Forest, IL
Spec Racer Ford Gen3: S. Sandy Satullo, Hillsboro Beach, FL
Super Touring Light: David Palfenier, Somonauk, IL
Super Touring Under: Bruce Bannister, Novi, MI
Touring 1: Daniel Bender, Northbrook, IL
Touring 2: Bill Collins, Inver Grove, MN
Touring 3: Nic Hammann, Marysville, OH
Touring 4: Kevin Fryer, Bloomington, IL

American Sedan: Phillip Waters, Grand Prairie, TX
B-Spec: Riley Salyer, Longview, TX
E Production: Rick Kosdrosky, Alvin, TX
Formula 500: David Vincent, Leavenworth, KS (Tie)
Formula 500: Timothy Friest, Leavenworth, KS (Tie)
Formula Atlantic: David Zavelson, Austin, TX
Formula Continental: Randall Smart, League City, TX
Formula Enterprises 2: Robert Vanman, Allen, TX
Formula F: John Conder, Lumberton, TX
F Production: Wade McBride, Azle, TX
Formula Vee: Hunter Phelps-Barron, Garland, TX
Formula X: Avery Towns, Allen, TX
GT-1: David Fershtand, Fort Worth, TX
GT-2: R Paul Evans, Wolfe City, TX
GT-3: Luis Rivera, Angleton, TX
GT-Lite: Bill Keeney, Lorena, TX
H Production: James Rogerson, Angleton, TX
Prototype 1: Dean Turnbaugh, The Hills, TX
Prototype 2: Marvin Hodges, Brazoria, TX
Spec Miata: Travis Wiley, Austin, TX
Spec Racer Ford Gen3: Gary Glanger, Dallas, TX
Super Touring Light: William Snyder, Southlake, TX
Super Touring Under: Matthew Blehm, Rosharon, TX
Touring 1: James Browne, Dallas, TX
Touring 2: James R Smith, Friendswood, TX
Touring 3: Michael Staab, Inola, OK
Touring 4: Angelica Sprehe, Oak Point, TX

American Sedan: Casey McLoed, El Dorado, CA
B-Spec: Thomas Lepper, Benicia, CA
E Production: Joe Carr, Petaluma, CA
Formula 500: Jeff Jorgenson, Montery, CA
Formula Atlantic: Daryl Wizelman, Calabasas, CA
Formula Continental: Robert Armington, Stateline, NV
Formula Enterprises 2: Jeff Read, Vacaville, CA
Formula F: Denny Renfrow, Kelseyville, CA
F Production: Garey Raymond, San Marcos, CA
Formula Vee: Dennis Andrade, Silverlake, WA
Formula X: Melvin David Kemper, Jr, Toledo, WA
GT-1: Michael Lewis, Poway, CA
GT-2: Scotty B White, Auburn, WA
GT-3: Taz Harvey, Danville, CA
GT-Lite: Joe Huffaker, Petaluma, CA
H Production: John Faull, San Jose, CA
Prototype 1: Chip Romer, Kingman, AZ
Prototype 2: Tim Day, Scottsdale, AZ
Spec Miata: Ryan Gutile, Madera, CA
Spec Racer Ford Gen3: Caleb Shrader, Tigard, OR
Super Touring Light: Nathan Pope, Campbell, CA
Super Touring Under: Kevin Lachance, Blackfalds, AB
Touring 1: Clark Nunes, San Jose, CA
Touring 2: Christopher Qualls, Los Angeles, CA
Touring 3: Gamaliel Aguilar-Gamez, Renton, WA
Touring 4: Izzy Sanchez, San Mateo, CA

American Sedan: Thomas Ellis, Sunrise, FL
B-Spec: David Daughtery, Rock Hill, SC
E Production: Peter Norton, Pelham, NC
Formula 500: Wiley Mcmahan, Oxford, GA
Formula Atlantic: Jacek Mucha, Highland Beach, FL
Formula Continental: Robert Allaer, Grosse Pointe Woods, MI
Formula Enterprises 2: Charles R. Turner, Montpelier, VA
Formula F: Joseph Colasacco, Greenwich, CT
F Production: Ken Kannard, Mukwonago, WI
Formula Vee: Donnie Isley, Fletcher, NC
Formula X: Sterling Hamilton, Seneca, SC
GT-1: Jordan Bupp, Davie, FL
GT-2: Tim Kezman, Franksville, WI
GT-3: Bill McGavic, Arcadia, FL
GT-Lite: Christopher Kopley, Bridgeport, CT
H Production: Leanna Wright, Murfreesboro, TN
Prototype 1: Todd Vanacore, Ormond Beach, FL
Prototype 2: Thomas Kaufman, Riviera Beach, FL
Spec Miata: Danny Steyn, Fort Lauderdale, FL
Spec Racer Ford Gen3: Charles Turner, Montpelier, VA
Super Touring Light: Danny Steyn, Fort Lauderdale, FL
Super Touring Under: Paul Azan, Miami, FL
Touring 1: Mark Boden, Winnetka, IL
Touring 2: Tim Kezman, Franksville, WI
Touring 3: Breton Williams, Clinton, IA
Touring 4: Chi Ho, Orlando, FL

American Sedan: James Jost, Germansville, PA
B-Spec: Steve Introne, Windham, NH
E Production: Aaron P Johnson, Oakfield, NY
Formula 500: Russell Strate, Alden, NY
Formula Atlantic: Jim Booth, Daniel Island, SC
Formula Continental: Tim Minor, Fredericksburg, VA
Formula Enterprises 2: Keith McDonald, Ranson, WV
Formula F: Joseph Colasacco, Greenwich, CT
F Production: Charlie Campbell, Corry, PA
Formula Vee: Jeffrey Filipkowski, Bangor, PA
Formula X: Vaughn Glace, Pittsburgh, PA
GT-1: Tony Stefanon, Shermans Dale, PA
GT-2: Kevin Allen, Anderson, SC
GT-3: Christopher Howard, Holliston, MA
GT-Lite: Graham Fuller, Summit Point, WV
H Production: Edward Werry, Deptford, NJ
Prototype 1: Todd Vanacore, Ormond Beach, FL
Prototype 2: Lucian Pancea, San Antonio, TX
Spec Miata: Nick Leverone, Webster, MA
Spec Racer Ford Gen3: James Goughary, Jupiter, FL
Super Touring Light: Craig Mchaffie, Little Compton, RI
Super Touring Under: Chip Herr, Lititz, PA
Touring 1: Hugh Stewart, Milford, CT
Touring 2: Kurt Rezzetano, Phoenixville, PA
Touring 3: Ben Slechta, Middletown, DE
Touring 4: Ryan Heishman,Carlisle, PA

 

Photo by Doug Berger